Elfelejtett jelszó visszaállítása - Erős jelszó beállítása
Segítség, elfelejtettem a jelszavam és nem tudok bejelentkezni! Mi a teendő ilyenkor? Hogyan lehetséges a jelszó visszaállítása? Melyik jelszókezelő alkalmazás a legjobb? Hogyan tudhatom biztonságban az összes fiókomat?
Ezekre a kérdésekre adunk választ ebben a cikkben. A végén pedig bónuszként azt is megmutatjuk, hogy milyen az az erős jelszó alkotási módszer, amelynek segítségével nem fogod elfelejteni a jelszavad, és amit minden fiókra alkalmazhatsz.
Nézzük, mi vár rád most:
- Jelszavak típusai
- Kétfaktoros hitelesítés (2FA) - mi ez és mennyire fontos, hogy minden fiókon engedélyezd?
- Elfelejtett Facebook jelszó - hogyan állíthatom helyre a fiókomat?
- Jelszókezelő - Melyek a legjobb jelszókezelő alkalmazások?
- BÓNUSZ - Elég erős jelszó, amit tuti nem fogsz elfelejteni!
Jelszavak típusai
Amikor a fiókjaid vagy a telefonod védelméről van szó, többféle jelszó is szóba jöhet.
Először is, ha például közösségi média fiókokról beszélünk, beállíthatsz számokból, betűkből és/vagy szimbólumokból álló jelszavakat. Ha pedig engedélyezed a kétfaktoros hitelesítést is, akkor az extra biztonságot jelent a fiókjaid számára, de erről kicsit lentebb írunk majd részletesebben.
Ha szigorúan a telefonon lévő jelszavakról beszélünk, azaz a telefon zárolásáról, akkor a következők jöhetnek szóba:
- PIN típusú jelszó - legalább négy számjegyből (Samsung vagy Huawei telefonok esetében) vagy legalább hat számjegyből (az Apple telefonok esetében) áll - átlagos biztonság;
- mintázat jelszó (mintázat a billentyűzeten) - közepes biztonság;
- klasszikus jelszó (ami lehet betűk és/vagy számok kombinációja) - magas biztonság;
- biometrikus adatok - ami három típusú lehet, ujjlenyomat, írisz szkennelés vagy arcfelismerés (Face ID az Apple-nél) - legmagasabb szintű biztonság.
A biometrikus hitelesítés bizonyos appok esetében is használható, mint például a banki alkalmazások vagy azok, amelyek jelszókezelőként működnek, amit később részletezünk.
Tartsd észben, hogy amikor a telefonod biztonságáról beszélünk, akkor az általad használt fiókok védelméről is szó van (ideértve a Facebook-ot, Instagram-ot, LinkedIn-t stb., de a banki alkalmazásokat is), éppen ezért fontos a fenti lehetőségek közül olyat használni, ami emelt szintű biztonságot garantál.
Hiszen, ha valaki fel tudja oldani a telefonodat, gyorsan hozzáférhet a közösségi média fiókjaidhoz vagy akár a banki adataidhoz is. A biometrikus jelszavak, vagyis azok, amelyek ujjlenyomatot, írisz szkennelést vagy Face ID-t használnak, rendkívül biztonságosak és szinte lehetetlen feltörni őket. Javasoljuk, hogy ezeket használd a klasszikus jelszavak vagy egyszerű PIN-kódok helyett.
Kétfaktoros hitelesítés (2FA) - mi ez és mennyire fontos, hogy minden fiókon engedélyezd?
Hányszor gondoltad már azt, hogy a különböző platformokra való bejelentkezéshez használt jelszavaid feltörhetetlenek? Mennyire voltál biztos abban, hogy egy nagyon hosszú jelszó választásával biztonságban lesz a fiókod? És legfőképpen, hányszor mondtad azt, hogy jó ötlet ugyanazt a túl hosszú, feltörhetetlen jelszót használni az összes fiókodnál?
Sajnos ezek a feltételezések tévesek. Egy hosszú jelszó, amit nem egészít ki kétfaktoros hitelesítés, veszélyeztetheti az összes személyes, sőt a banki adataidat is, egy kibertámadás esetén.
Ezért elengedhetetlen, hogy a kétfaktoros hitelesítés funkciót (kétfaktoros hitelesítés, kétlépcsős hitelesítés vagy röviden 2FA) minden általad használt fiókon aktiváld.
Mutatjuk, hogyan teheted ezt meg:
- 2FA a Gmailhez - nyisd meg a Google-fiókodat -> a bal oldalon válaszd a Biztonság opciót -> a Google-be való bejelentkezés alatt megtalálod a Kétlépcsős azonosítás opciót, amit aktiválhatsz -> add meg a telefonszámodat és kövesd a lépéseket -> minden alkalommal, amikor fiókodat új eszközről nyitod meg, kapsz egy kódot a telefonodra, amellyel bejelentkezhetsz az e-mail fiókodba.
- 2FA a Facebookhoz - menj a Biztonság és bejelentkezés beállításokhoz -> válaszd a menüből alul a kétfaktoros hitelesítést, és nyomd meg a Szerkesztés gombot -> válaszd ki a neked szimpatikus biztonsági módszert és kövesd az utasításokat -> minden alkalommal, amikor új eszközről szeretnél belépni a Facebookra, kapsz egy kódot a telefonodra, amellyel biztonságosan bejelentkezhetsz.
- 2FA az Instagramhoz - lépj be az alkalmazásba és kattints a profilfotódra (jobb, alul) -> kattints a jobb felső sarokban lévő három vonalra -> válaszd a Beállításokat -> kattints a Biztonságra -> válaszd a Kétfaktoros hitelesítést -> válaszd ki a neked szimpatikus biztonsági módszert és kövesd a képernyőn megjelenő utasításokat.
Extra biztonságot kaphatsz még a WhatsAppon, Telegramon, Signalon vagy más általad használt platformokon is, amelyeken elérhető a kétfaktoros hitelesítés lehetősége.
Elfelejtett Facebook jelszó - hogyan állíthatom helyre a fiókomat?
Az „Elfelejtettem a Facebook jelszavamat” egy azok közül a mondatok közül, amelyeket valószínűleg legalább egyszer már te is kimondtál. Ha nem férsz hozzá Facebook profilodhoz vagy oldaladhoz és nem emlékszel a jelszavadra, van egy nagyon egyszerű módszer a helyreállításra.
Menj a Facebook.com-ra és válaszd az „Elfelejtettem a jelszavamat” opciót. A megnyíló oldalon meg kell adnod azt az e-mail címet, amellyel a Facebook profilodhoz kapcsolódsz. Közvetlenül ezután kapni fogsz egy emailt, amiben leírják, hogyan tudod visszaállítani a jelszavadat.
A Facebook soha nem fogja elküldeni a régi jelszavad, így újat kell választanod. A cikk végén található bónusz információban megtudhatod, hogyan állíthatsz be egy olyan erős jelszót, amit soha nem fogsz elfelejteni.
Ha már nincs hozzáférésed ahhoz az e-mail címhez, amellyel a Facebookon regisztráltál, próbálkozz a platformhoz való csatlakozással a telefonszámod segítségével. Ha a Facebook fiókodhoz nem volt telefonszám hozzárendelve, válaszd az „Elfelejtett fiók” opciót és kövesd az utasításokat.
Jelszókezelő - Melyek a legjobb jelszókezelő alkalmazások?
Egyáltalán nem ajánlott minden fiókodhoz ugyanazt a jelszót használni. Viszont azt is tudjuk, hogy minden platformhoz jó jelszót találni és azokat megjegyezni, nehézséget okozhat. Így kényelmi okokból vagy mert nincs más ötleted, gondolhatod azt, hogy a legjobb opció mindenhol ugyanazt a jelszót használni.
Ez így van, amíg egy nap valamelyik fiókodat fel nem törik. Ilyenkor könnyen lehet, hogy a hacker szerencsét próbál a mondjuk feltört Facebook fiókod jelszavával a többi általad használt platformon is. Így a Facebook fiókod elvesztése mellett az online identitásod is veszélybe kerülhet, törölhetik azt, vagy még rosszabb esetben a hackerek hozzáférhetnek a banki adataidhoz is.
Ezért a jelszókezelő használata lehet a legjobb megoldás, ha nem akarsz különböző jelszavak generálásával, majd időről időre a megváltoztatásukkal bajlódni.
Íme, a legjobb alkalmazások, amelyek ingyenes jelszókezelőként működnek:
- Google Jelszókezelő
- Samsung Pass
- Bitwarden
- Dashlane (ingyenes egy felhasználó/egy eszköz számára)
- Blur
- Zoho Vault
Vannak más alkalmazások is, amelyek díj ellenében működnek jelszókezelőként. Nézzünk néhányat a legjobbak közül:
- 1Password
- RoboForm
- Enpass
- Keeper
- LastPass
Hogyan működik egy jelszókezelő?
Egy jelszókezelő nagyon hosszú, látszólag értelmetlen jelszavakat generál neked, mint egy sor kapcsolat nélküli betű és szám. Ezek a jelszóalkalmazások átveszik az összes fiók kezelését, amibe bejelentkezel, és engedélyezed azt az appnak.
Miután legenerálódtak a jelszavak, azokat már nem neked kell kezelni. Egyetlen mester jelszót kell csak megjegyezned, azaz magának az alkalmazásnak a jelszavát.
Innentől kezdve a fiókjaid tökéletesen biztonságban lesznek, mert csak neked lesz hozzáférésed a jelszóalkalmazáshoz, amelyet kizárólag a telefonodról kezelhetsz, amelyen, feltételezzük, már használsz valamilyen biometrikus feloldási módszert, azaz ujjlenyomat-olvasást, írisz- vagy arcfelismerést.
BÓNUSZ - Elég erős jelszó, amit tuti nem fogsz elfelejteni!
Mutatunk egy nagyszerű módszert arra, hogyan hozhatsz létre erős jelszavakat a Gmail, Facebook, Instagram, YouTube stb. fiókodhoz, amelyek nem lesznek ugyanazok, de mégsem fogod őket elfelejteni:
- válassz egy számcsoportot, amiről biztosan tudod, hogy nem fogod elfelejteni (például választhatod a személyi számod utolsó számjegyeit, a születési dátumodat vagy egy hozzád közel álló ember születési dátumát, vagy egyszerűen egy számsort, amely különleges jelentéssel bír számodra);
- használj egy jelet arra, hogy elválaszd ezeket a számokat a többi jelszórésztől (például "-", "_", "+");
- írd be a platform nevét, amelyen éppen vagy (például Facebook, Gmail, YouTube stb.);
- egészítsd ki más számokkal vagy betűkkel, amelyek különleges jelentéssel bírnak (például Ro, a háziállat neve stb.);
A fenti módszer alapján a Facebook jelszavad lehet 1110-FacebookRo, míg az e-mailhez használhatod a 1110-GmailRo-t, és az Instagramhoz a 1110-InstagramRo-t. Így egy olyan erős jelszó jön létre, amely tartalmaz minden lehetséges “összetevőt” (nagybetű, szám és jel) és ugyanaz, de mégis más. Egyfajta Schrödinger jelszó, ha úgy tetszik!
Természetesen ez csak egy példa, és végtelen sok kombinációt készíthetsz így. Azt semmiképp sem javasoljuk, hogy a fent, példaként bemutatott jelszót bárhol használd.
Mindig tartsd észben, hogy az online tér nem biztonságos. Még Joe Biden, Barack Obama, Kanye West, Bill Gates és Elon Musk is kibertámadás áldozatai lettek, amikor a hackerek feltörték a Twitter-fiókjaikat és a nevükben azt hirdették, hogy kétszeresen térítik vissza, ha bármekkora összeget egy meghatározott kripto tárcára utalunk.
Reméljük, hogy hasznosnak találtad a cikkben összegyűjtött információkat, és mostantól a fenti javaslatokat alkalmazva a fiókjaid és az online identitásod is biztonságban lesz a virtuális térben!