A vlogolás egyre népszerűbb hobbi és ma már munkaként is elterjedt. Sokan szeretnék megosztani az élményeiket, véleményüket vagy tapasztalataikat a világgal. Ehhez azonban nem elég egy jó történet – egy jó kamera is elengedhetetlen.
Vajon melyik telefonnal készítheted a legjobb minőségű videókat? Mire kell figyelned, amikor választasz? És mennyibe kerül egy vlog kamera kezdőknek? Ebben a cikkben megpróbáljuk megválaszolni ezeket a kérdéseket, és bemutatjuk a legjobb telefon kamera választékot.
A videófelvétel készítés szabályai – Ezekre figyelj, amikor választasz!
A telefonok kamerái egyre fejlettebbek, sok esetben már felülmúlják a kompakt fényképezőgépeket, a DSLR gépek elleni versenyben pedig egyszerű kezelhetőségüknek köszönhetően győzedelmeskednek. Sok telefon videó terén is abszolút megállja a helyét, azonban nem mindegy, hogy milyen beállításokkal és körülményekkel rögzítjük azokat.
Ha éppen egy profi vlog elindításán gondolkozol vagy netán már vlogger vagy, akkor a következő szempontokra érdemes odafigyelni a vlog kamera (vagy telefon) kiválasztásakor:
- Fényerő: A fényerő azt mutatja meg, hogy mennyi fényt enged be a telefon kamera objektív a szenzorba. Minél nagyobb a fényerő, annál jobban látszanak a részletek, és annál kevésbé lesz zajos a kép, még gyengébb fényviszonyok között is. A fényerőt az f/ értékkel jelölik, és minél kisebb ez a szám, annál jobb. Például egy f/1.8-as kamera fényereje jobb, mint egy f/2.2-esé.
- FPS: Az FPS (frames per second) érték azt mutatja meg, hogy hány képkockát rögzít a kamera másodpercenként. Minél több az FPS, annál folyamatosabb és élethűbb lesz a mozgás. A legtöbb telefon 30 vagy 60 FPS-sel tud videózni, de vannak olyanok is, amik akár 120 vagy 240 FPS-sel is. Ez különösen hasznos, ha lassított felvételt szeretnénk készíteni.
- 4K: A 4K a videó felbontását jelöli, ami azt mutatja meg, hogy hány pixelből áll a kép. A 4K felbontás 3840 x 2160 pixelt jelent, ami négyszer több, mint a Full HD (1920 x 1080 pixel). A 4K videók sokkal élesebbek és részletgazdagabbak, mint a Full HD videók, de több tárhelyet is igényelnek, és nem minden eszközön tudod megnyitni őket.
- Stabilizáció: A telefon kamera stabilizátor azt segít elkerülni, hogy a videó remegjen vagy elmosódjon, ha mozgás közben rögzítjük. A stabilizáció lehet optikai (OIS), ami a kamera lencséjének mozgatásával kompenzálja a rázkódást, vagy elektronikus (EIS), ami a kép vágásával és feldolgozásával teszi simábbá a mozgást. A legjobb, ha mindkettő van a telefonban, mert így még jobb eredményt érhetünk el.
- Hang: A videófelvétel készítés során a hangminőség is nagyon fontos, hiszen nem csak a kép, hanem a hang is hozzájárul az élményhez. A legtöbb telefon beépített mikrofonnal rendelkezik, ami általában elég jó, de ha még jobb hangot szeretnénk, akkor érdemes olyan külső mikrofont használni, ami csatlakoztatható a telefonhoz.
- Telefon állvány videózáshoz: Bár külső kiegészítőről van szó, a videófelvétel készítés szabályai közül nem hagyhatjuk ki, hogy a telefon kamera állvány is rendkívül fontos a jó minőségű felvételek készítéséhez, hiszen álló képek (pl. beszélő fej) felvételéhez elengedhetetlen, a statikus felvételhez. Érdemes rögtön a telefon készülékkel együtt beszerezni egyet.
Telefon kamera toplista videózáshoz
A fenti szempontok alapján összeállítottunk egy listát a legjobb vlog telefon kamera felhozatalból. Természetesen nem csak ezekkel lehet jó videókat készíteni, de ezek a telefonok kiemelkednek a többi közül a kamera teljesítménye és a videó funkciói alapján. Következzen a telefon kamera toplista!
Apple iPhone 15 Pro Max
Az Apple legújabb csúcsmodellje nemcsak a fényképezésben, hanem a videózásban is verhetetlen. Az iPhone 15 Pro Max legfontosabb specifikációi:
- 4K-s videófelvétel, akár 60 fps-sel
- optikai stabilizáció
- ProRes videó formátum
- Sztereó hangfelvétel
Huawei P60 Pro
A Huawei P60 Pro a kínai gyártó legjobb kamerás telefonja – Nézzük, mit érdemes tudni róla!
- 4K-s videófelvétel, akár 60 fps-sel
- optikai és elektronikus stabilizáció,
- mesterséges intelligencia segítségével javítja a képminőséget
Samsung Galaxy S22 Ultra
A Samsung telefon kamera terén az utóbbi években felzárkózott a versenytársakhoz. A Samsung Galaxy S22 Ultra a dél-koreai gyártó egy korábbi prémium telefonja, ami ma is megállja a helyét. De helyettünk beszéljenek a specifikációk!
- Pro Video mód
- akár 8K-s videófelvétel 30 FPS-sel, vagy 4K 120 FPS-sel
- HDR10+ felvétel
Olcsó telefon jó kamera? — Ezek közül választhatsz!
Ha nem akarunk vagyonokat költeni egy telefonra, de szeretnénk jó videókat készíteni, akkor is van választási lehetőségünk. Persze nem várhatjuk el, hogy ezek a telefonok ugyanolyan jók legyenek, mint a fent említettek, de azért nem kell lemondanunk a jó videófelvételekről. Íme néhány kiváló vlog kamera kezdőknek, amelyekkel profiként is elégedettek lehetünk:
Xiaomi Redmi Note 10 Pro
A Xiaomi Redmi Note 10 Pro egy nagyon népszerű telefon, amely a kamera terén is sokat tud. A 4K-s videófelvétel 30 fps-sel elérhető és az elektronikus stabilizációt is megkapjuk. A készülék a mesterséges intelligencia segítségével javítja a képminőséget.
Google Pixel 6a
A Google legjobb ár-érték arányú telefonja, amely vlog kamera szerepben is megállja a helyét. Ugyanazzal a hardverrel dolgozik, mint a Pixel 6 Pro, így a versenytársakhoz képest is remek videófelvételeket készít.
Samsung Galaxy S20 FE
A Samsung Galaxy S20 FE egy rakás olyan funkciót kínál, amit a fent említett S22 Ultrában találunk, csak sokkal kedvezőbb áron. MicroSD-vel bővíthető tárhelyének köszönhetően nem kell attól tartanunk, hogy videózás közben betelik a memória.
Akár ezek a régebbi modellek, akár az újabb prémium készülékek is megtalálhatók a felújított telefonok piacán, ahol a bolti árnál sokkal kedvezőbb kondíciókkal juthatunk hozzájuk.