„Hallsz most? És most?” – ezek a kérdések, amelyeket mindannyian legalább egyszer kiejtettünk már a szánkon, amikor olyan helyen próbáltunk telefonálni, ahol alig volt mobiltelefon térerő.
Akár egy irodaházról, egy hegyvidéki területről, egy nagyon zsúfolt épületről vagy a saját otthonunkról beszélünk, a térerő probléma frusztráló lehet. Amíg nincs hálózati kapcsolat, mindegy, hogy iPhone 12-t vagy régebbi iPhone 6-ot használsz, a telefon nem használható hívásra vagy adatátvitelre. Az a helyzet azonban, hogy szolgáltatás nélkül maradni különösen veszélyessé válhat, ha például segítséget szeretnél kérni, és nem tudod felhívni a hozzátartozóidat.
Most elmagyarázzuk, mi történik és mit lehet tenni akkor, amikor nincs térerő a telefonon. Egész pontosan az alábbi kérdésekre keressük a választ:
- Tulajdonképpen hogyan is jelenik meg a térerő a telefonban?
- Vajon miért nincs hálózat a telefonon?
- Miért vesztette el hirtelen a hálózatot a telefon?
- Miért rossz a térerő zsúfolt helyeken vagy szilveszterkor?
- Mit tehetsz a jobb térerő érdekében?
- Hívhatom a 112-t, ha nincs térerőm?
Tulajdonképpen hogyan is jelenik meg a térerő a telefonban?
A telefon képernyőjének tetején lévő öt (vagy több) sávként látjuk, hogy mennyi térerőnk van. Ha mind az öt sáv elérhető, a hívások zökkenőmentesen bonyolíthatók le, az adatátvitel gyors és a hang nagyon tiszta. Minél alacsonyabb a számuk, annál gyengébb a hívások minősége.
Telefonjaink rádiótornyokon keresztül tudnak kommunikálni egymással, amelyek az UHF (Ultra High Frequency) sávban működnek, amely 700 és 2600 megahertz között mozog. A GSM jel terjedése azonban függ a Föld görbületétől, illetve attól, hogy a hullámok milyen akadályokkal találkozhatnak útjuk során. Ebben az egyenletben ugyanolyan fontosak még a légköri feltételek.
Vajon miért nincs hálózat a telefonodon?
A jel mintegy 70 kilométerre tud eljutni az adótól. Valójában azonban ennél kevesebb, mert szinte soha nem nyílt mezőről beszélünk, hanem lakott területekről, ahol magas épületek vagy különféle terepformák vannak, de azért is, mert a szolgáltatóknak gondoskodniuk kell arról, hogy a torony által kibocsátott hullámok ne zavarják a másik által sugárzott hullámokat. A GSM-jel gyakorlatilag körülbelül 30 kilométeres távolságon keresztül terjed.
Így minél távolabb vagy a jeltoronytól, és minél zsúfoltabb a terület, minél több az építkezés és minél rosszabb az időjárás, annál gyengébb lesz a telefon térereje.
Íme, mi minden más blokkolhatja még a GSM jelet:
Eső
Minél több eső esik, annál gyengébb lesz a térerő. Az eső, vagyis inkább a víz minden más időjárási jelenségnél jobban csökkentheti a cellajelet. A telefonok által használt nagyfrekvenciás hullámhosszok nem tudnak vízen keresztül terjedni. Mivel a víz vezeti az elektromosságot, visszaveri a rádióhullámokat. A vízgőz pedig képes elnyelni a rádiójelek energiáját, amit hővé alakít, akárcsak a mikrohullámú sütő belsejében.
Köd vagy felhők
A 4G, vagyis az a technológia, amelyet ma mindannyian élvezünk, 2000 gigahertz alatti frekvencián működik. Éppen abban a spektrumban, ahol a ködöt vagy felhőket képező szinte apró vízcseppek nem engedik át a jelet.
Hó
Ha erősen, nagy pelyhekben esik a hó, az megtörheti a rádióhullámokat, ami nagymértékben csökkenti a telefon jelerősségét.
Villámlás
A villámcsapás hatalmas töltése elektromos interferenciát okozhat, és károsíthatja az antennákat, tápegységeket és egyéb átviteli berendezéseket.
Szél
A szél önmagában nem zavarja a rádiójeleket, de károsíthatja a szabadon lévő cellatornyokat, elektromos vezetékeket és a kapcsolódó elektromos berendezéseket.
Fák
Az erdő sűrű biomasszája sok vizet tartalmaz, így a fatörzsek és a levelek képesek elnyelni a rádiójeleket. Lombhullató erdőben télen jobb lehet a vétel, mint nyáron, mert nincsenek levelek, és a fatörzsek ebben az időszakban vízhiányosak.
Épületek
A fémvázra épített épületek csökkentik vagy akár meg is szüntetik a GSM jelet. Éppen ezért, amikor felmész a lépcsőn vagy a liftben utazol egy épületben, nagyon valószínű, hogy a hálózat nem elérhető a telefonodon.
Miért vesztette el hirtelen a hálózatot a telefon?
Ha nincs szolgáltatás a telefonon, hirtelen eltűnik a térerő, és nem tudsz telefonálni, akkor két eset állhat fenn:
Előfordulhat, hogy az eddig használt telefonod elromlott. Ebben az esetben ismét két lehetőség közül választhatsz. Vagy elviszed a telefont egy szervizbe vagy visszaviszed abba a boltba, ahol vásároltad, ha a készülék még garanciális, vagy akár egy másik telefont is vehetsz. A Rejoy.hu oldalon a felújított használt telefonokat kedvező áron találod meg, így szinte biztosan lesz olyan, ami megfelel a pénztárcádnak és az elképzeléseidnek is.
A második esetben előfordulhat, hogy az eddig használt SIM-kártyát lemágnesezték. Ha ellenőrizni szeretnéd, hogy ez az igazi oka-e annak, hogy már nincs térerő a telefonodon, helyezd át a SIM-kártyát egy másik eszközbe. Ha ott sem működik, menj el a szolgáltatód, vagyis a Yettel, a Telekom vagy a Vodafone üzletébe, és cseréld ki a kártyádat egy újra.
Ha nem szeretnéd elveszíteni a régi SIM-kártyádon lévő névjegyeket, nézd meg, hogyan mentheted át az összes számot a telefonkönyvedből.
Miért rossz a térerő zsúfolt helyeken vagy szilveszterkor?
A jeladó antennák korlátozott számú fogyasztót, azaz egyidejű csatlakozást tudnak kiszolgálni. Ha kivételes helyzetről beszélünk, például egy futballmérkőzésről vagy egy olyan koncertről, amelyen több ezer vagy tízezer ember gyűlt össze egy stadionban, akkor a jel megoszlik mindazok között, akik előveszik a telefonjukat, hogy videohívást kezdeményezzenek szeretteikkel vagy élőznek a Facebookon.
Ugyanez megtörténhet például szilveszterkor, amikor éjfél után nagyon valószínű, hogy nincs hálózat. Ezt az okozza, hogy a hálózat túlterhelt, egyszerre több ezer, ha nem több tízezer hívás indul.
Mit tehetsz a jobb térerő érdekében?
A fent bemutatott információk hiábavalóak lennének, ha nem találnánk megoldást arra a problémára, hogy nincs térerő a telefonban, nem igaz? Egy hálózat nélküli telefon végülis elveszti fő funkcióját, de van mód arra, hogy kijátsszuk a helyzetet, és visszaszerezd a térerőt a telefonodra.
Indítsd újra a telefont!
Az eszköz újraindítása visszaállítja az összes olyan folyamatot, amely megzavarhatja a telefon optimális teljesítményét. Ugyanezt a hatást érheted el, ha okostelefonodat néhány másodpercre repülőgép üzemmódba helyezed.
Távolítsd el a védőtokot!
Minél vastagabb vagy keményebb a telefontok, annál jobban akadályozhatja a GSM jelet. Ha vastag tokkal szeretted volna megvédeni telefonodat, de közben a térerőd is eltűnt, ellenőrizd, hogy tok nélkül milyen a helyzet!
Változtass pozíciót!
Ha egy épületben tartózkodsz, menj közelebb az ablakhoz. Ha pedig otthon vagy, egyszerűen változtasd meg a pozíciódat, vagy menj át egy másik szobába, ahol jobb lehet a hálózat. Ráadásul még a testünk is zavarhatja a jelhullámokat, ezért keress egy másik helyet, ahol kevesebben vannak, és nyugodtan folytathatod a megkezdett beszélgetést.
Válassz manuálisan egy hálózatot!
Ez a tipp akkor is nagyszerűen működik, ha elfogy a térerő, de akkor is, ha külföldre utazol, és problémáid vannak a roamingolással kompatibilis hálózathoz való csatlakozással. A hálózat beállítása telefonon az alábbi módon működik: Keresd meg a Beállítások -> Mobilhálózatok vagy Hálózati szolgáltatók menüpontot, és válaszd ki a listából, hogy melyik a legjobb hálózat, vagy melyikre szeretnél csatlakozni. Ha szükséges, indítsd újra a telefont.
Jó, ha észben tartod, hogy a térerő probléma egyik gyakori okát könnyebb megoldani, mint gondolnád, mivel a problémát a telefonban használt SIM-kártya meghibásodása okozza. Megújításával megkímélheted magad egy nagy adag idegeskedéstől.
Hívhatom a 112-t, ha nincs térerőm?
A cikk végére hagytam a telefontulajdonosok talán legfontosabb kérdését – hívhatom-e a 112-t, ha nincs térerő? Íme a Speciális Távközlési Szolgálat (STS) honlapján elérhető információ:
- “Amennyiben nincs térerő a saját hálózatában, a hívását egy másik, a környéken lefedettséggel bíró telefonszolgáltató küldi a 112-es rendszerbe. Ilyen esetekben a telefonkezelő nem továbbítja a hívó telefonszámát a 112-es vészhelyzeti rendszerbe.
- A 112-es segélyhívó operátora elkéri az Ön telefonszámát vagy más elérhetőségét, hogy vissza tudja hívni Önt, ha a hívás megszakad, vagy ha további útmutatásra van szükség, amikor a kiküldött egység megérkezik a helyszínre.
- Abban az esetben, ha az Ön környezetében egyetlen mobiltelefon szolgáltató sem rendelkezik lefedettséggel, csak bizonyos feltételek mellett hívhatja a vészhelyzeti hívót. Ha a környéken van például vezeték nélküli hálózat, és az Ön telefonja képes kezelni a VoLTE technológiát, akkor a Wi-Fi hívás funkció a telefon menüjében aktiválódik, és az a hálózat biztosítja a szolgáltatást, ahol a telefon SIM-kártyája regisztrálva van.
- Fontos tudni, hogy az ilyen típusú hívások helyének meghatározásához a mobiltelefon szolgáltató továbbítja a segélyhívó rendszernek a mobiltelefon utolsó regisztrált cella pozícióját."
- Abban az esetben, ha az Ön környezetében egyetlen mobiltelefon szolgáltató sem rendelkezik lefedettséggel, csak bizonyos feltételek mellett hívhatja a vészhelyzeti hívót. Ha a környéken van például vezeték nélküli hálózat, és az Ön telefonja képes kezelni a VoLTE technológiát, akkor a Wi-Fi hívás funkció a telefon menüjében aktiválódik, és az a hálózat biztosítja a szolgáltatást, ahol a telefon SIM-kártyája regisztrálva van.
Ha ebben a cikkben kapott információk segítettek megérteni, mi lehet az oka annak, hogy nincs térerő a telefonodon, miért nincs hálózat, és mit tehetsz az újbóli hozzáférés érdekében, küldj nekünk egy szívecskét. 💚