Szinte nem múlik el úgy nap, hogy ne használjunk telefont, hiszen a jelenlétük manapság már több, mint természetes. Ugye milyen nehéz elképzelni üzenetváltások vagy térkép alkalmazás nélkül a mindennapjainkat? Vagy a folyamatos hírolvasás, közösségi média használat nélkül? És mi van azokkal az appokkal, amik egyszerűen csak megkönnyítik a hétköznapokat?
Bármennyire is idegen az érzés, nem mindig létezett telefon. Kezdetben a telefon egy exkluzív dolog volt, ami csak az egészen kiváltságosoknak adatott meg és csupán néhány ember számára volt hozzáférhető a technológia, ami ma már életünk minden pillanatát behálózza.
Ha szeretnél egy kicsit többet megtudni a telefon történetéről, a legjobb helyen jársz. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a telefonnal kapcsolatos legizgalmasabb történeteket, például, hogy mikor és ki találta fel a mobiltelefont, de azt is megtudhatod, hogy ki végezte el az első telefonhívást mobilon keresztül.
Ezekről lesz szó:
- A telefon feltalálója
- A mobiltelefon feltalálása
- Ki alkotta meg az első okostelefont?
A telefon feltalálója
Ahogy számtalan egyéb találmány esetében, úgy a telefonnál is jóval előbb jelent meg az ötlet, mint ahogy valójában elkészült volna. Antonio Meucci 1849-ben kapta meg a telefon első akkreditációját, ezt követte Charles Bourseul, aki 1854-ben egy másik telefon modellt tervezett. Az ötlet szabadalmaztatója azonban, akiről már te is biztosan hallottál, az Alexander Graham Bell, aki 1876-ban nyerte el az első szabadalmat erre a készülékre.
Graham Bell 1874-ben kezdte meg kutatásait és korának néhány feltalálójával karöltve elkészítették az első telefont. Innentől kezdve nem volt megállás! Az 1877-78-as években megépítették az első telefonvonalat és az első telefonközpontot is. Nem is kellett sokat várni a bell telefon elterjedésére, hiszen alig 3 évvel később már 49 000 telefont jegyeztek világszerte, de hívásokat egyelőre csak kis távolságokon belül tudtak indítani.
Az első telefonok természetesen nem magánkézben voltak, hanem közösségi készülékekként funkcionáltak, valamint csak erőművek segítségével lehetett kapcsolatot létrehozni közöttük.
A telefon feltalálása hatalmas lépés volt a távolság áthidalásában. Az 1900-as évekre már több, mint 600 000 telefont regisztráltak a telefonos rendszerben, amit szintén Bell talált ki. A telefonok száma elérte a 2,2 milliót 1905-re és az 5,8 milliót 1910-re.
Az első világháború alatt az Egyesült Államok kormánya államosította a telefon- és távíró vonalakat 1918 júniusától 1919 júliusáig, amikor is a Kongresszus közös határozata után Wilson elnök rendeletet adott ki és az Egyesült Államok Posta felügyelete alá helyezte a telefonokat. Egy évvel később a rendszerek visszakerültek magántulajdonba.
Az 1960-as években több mint 80 millió telefonkapcsolat volt az Egyesült Államokban és 160 millió a világon. 1980-ra már több, mint 175 millió telefon-előfizetői vonal volt az Egyesült Államokban. 1993-ban a floridai Orlandóban megjelent az első digitális mobilhálózat is. 1995-re 25 millió mobiltelefon-előfizető volt, és ez a szám a századfordulón robbanásszerűen megnőtt, a digitális mobiltelefon-szolgáltatás 2010-re világszerte a legtöbb ügyfél vezetékes vonalát váltja fel.
De lépjünk is tovább vezetékes telefonhálózatról valami sokkal izgalmasabb téma felé és találjuk ki együtt, hogy ki alkotta meg az első mobiltelefont és vezeték nélküli kapcsolatot.
A mobiltelefon feltalálása
Martin (Marty) Cooper egy 1928-ban született amerikai mérnök volt az, aki egy csapattal kiegészülve, megalkotta az első mobiltelefont. Emiatt a mobilok keresztapjának is szokták nevezni.
Cooper az amerikai hadsereg tagja volt a Koreai háború idején és a háború után a Teletype, majd 1945-től a Motorola alkalmazottja volt. Itt Cooper számos vezeték nélküli kommunikációt érintő projekten dolgozott, mint például az első rádióvezérlésű közlekedési lámparendszer, amelyet 1960-ban szabadalmaztatott, és az első hordozható rendőrségi rádiókon (1967), azaz a rendészeti szervek által még ma is használt állomásokon dolgozott. Később a Motorola alelnökévé és kutatási és fejlesztési igazgatójává nevezték ki.
A mobiltelefonokat 1946-ban az American Telephone and Telegraph Company (AT&T, Amerikai Telekommunikációs Vállalat) mutatta be. Ebben az időben azonban a legnagyobb korlátot a hiányos lefedettség és a készülékek folyamatos töltési igénye jelentette, amit csak autó akkumulátorokkal tudtak biztosítani. Éppen ezért autó mobilokról beszélhetünk csak, nem pedig klasszikus értelemben vett mobiltelefonokról.
Egy évvel később, 1947-ben az AT&T vállalat mérnökei, W. Rae Young és Douglas H. Ring felfedezték, hogy nagyobb területek lefedésére képesek, ha nagy területeket több apró részre osztják fel. Ekkoriban azonban a szükséges lefedettség a technológia hiányában sajnos még nem tudott megvalósulni, így a klasszikus mobilok megjelenésére még várni kellett néhány évet.
Ezután 1968-ban a Szövetségi Kommunikációs Társaság felkérte az AT&T vállalatot, hogy tervezzék meg a mobilok használatát az UHF televíziós kapcsolat segítségével. Az AT&T ezután állt elő a cellák szerkezetének átalakítására az autós mobilok kiterjesztésének érdekében.
Az AT&T monopóliuma a mobilok fölött maga volt a rémálom a Motorola számára, ami kizárta volna a vállalatot az üzleti előnyből. Ezért is nevezték ki azonnal Coopert a mobiltelefon fejlesztő projekt vezetőjévé. Cooper meggyőződése volt, hogy a mobiltelefon nem kell, hogy az autókhoz legyen kötve és lehetőség van hordozható telefonok megalkotására is. Az első prototípus hamarosan meg is jelent egy 23 cm hosszú és 1,1 kg-ot nyomó telefon formájában. A DynaTAC névre keresztelt telefonon 35 percet lehetett telefonálni mielőtt lemerült volna.
Ezt követően, 1973. április 3-án Cooper New York-ban mutatta be az első, autótól független mobiltelefont. Hogy megbizonyosodjon arról, hogy a telefon biztosan működik, Cooper felhívta Joel Engelt, a rivális AT&T vállalat projekt felelősét és elmondta neki, hogy egy hordozható telefont tart a kezében, amiről a hívást indította. Ez volt tehát az első, mobiltelefonról indított telefonhívás.
Ezután következett sok évnyi fejlesztés és a Motorola 1983-ban a nagyközönség számára is elérhetővé tette a mobiltelefont, a DynaTAC 8000x fantázianévvel rendelkező modellt. Az első készülék rendkívül drága volt, 3,995$-ba került, mégis hatalmas sikere volt.
Ugyanebben az évben Cooper otthagyta a Motorolát, hogy létrehozza saját vállalkozását, a Cellular Business System (CBSI) nevű vállalkozást, ami vezető szerepet töltött be a mobiltelefonok gyártásban. Néhány évvel később, 1986-ban eladta a céget a Cincinnati Bell-nek 23 millió dollárért, majd feleségével Arlene Harrisszel megalapították a Dyna LLC nevű vállalkozást. A Dyna alapszervezetként működött, ahonnan más cégek indultak, mint például az ArrayComm (1996), amely a vezeték nélküli rendszerekhez fejlesztett szoftvert, és a GreatCall (2006), amely vezeték nélküli szolgáltatásokat nyújtott a Jitterbug számára, akik egyszerű funkciókkal rendelkező mobiltelefonokat gyártottak idősek számára.
Ki alkotta meg az első okostelefont?
A tech óriás IBM jegyzi a világ első okostelefonját. A Simon névre keresztelt telefon figyelemre méltó méretekkel rendelkezett és 1994-ben jelent meg a piacon. Egészen egyedülálló módon Simon képes volt emailezésre, applikációk használatára és érintőképernyővel rendelkezett. Így nézett ki Simon:
Az IBM Simon névre keresztelt telefonja sajnos nem elégítette ki maradéktalanul a használóit, hiszen óránként tölteni kellett. Mindemellett több, mint 50 ezer ember élvezte a forradalmian új technológiát a világ körül.
Simon elmúlása azonban sokkal hamarabb bekövetkezett, mint fejlesztői gondolták volna egy váratlan technológiai fordulatnak köszönhetően. A 21. század első felében a Nokia dominanciájának köszönhetően Simon gyorsan egy múzeumi emléktárggyá vált.
Az elmúlt évtizedben véget ért az egyeduralom és több játékos, köztük a Samsung, az Apple és a Huawei megosztotta és irányította az okostelefon-piacot.
A GSMA Intelligence legfrissebb adatai szerint ma több mint 5 milliárd egyedi mobiltelefon-felhasználó van a világon.