Nincs olyan eszköz, ami teljesen ellenállna a sérüléseknek. Ha beleejted a telefonod a vízbe, nem csak azt kockáztatod, hogy vizes lesz a készülék, esetleg betörik a kijelzője, hanem azt is, hogy elveszítesz róla minden információt. Habár első ránézésre ijesztőnek tűnik, egy vízbe esett telefont, jó esélyekkel meg tudsz menteni.
Elég néhány óvintézkedést megtenni, amilyen gyorsan csak lehet annak érdekében, hogy megóvd a telefonod.
Ebben a cikkben összeszedtük neked az összes lehetséges szituációt a vízbe esett telefonnal kapcsolatban és azt is, hogy mit csinálj, illetve mit NE csinálj, ha a medencébe vagy a WC-be ejtetted a telód.
Ezekről olvashatsz, ha tovább görgetsz:
- Első teendő beázott telefon esetén
- Mit ne csinálj, ha vízbe esett a telefonod
- Mit csinálj, ha vízbe esett a vízálló mobilod
- Tudnivalók arra az esetre, ha a telefonod nem vízálló
- A “rizs-módszer” - tényleg hatásos?
- Továbbra is él a garancia, ha vízbe ejtettem a telefonom?
- Egyéb anyagok, amik tönkretehetik a telefonod
- Praktikus tanácsok eláztatás ellen
- Egyéb tippek és trükkök
Első teendő beázott telefon esetén
Miután kiszedted a vízből a beesett telefonod, kövesd ezeket a lépéseket:
- Kapcsold ki a készüléket
- Vedd le a tokot
- Vedd ki az akksit, ha régebbi modellt használsz, aminél ez még lehetséges
- Itasd fel egy textil segítségével a folyadékot, amennyire csak lehet
- Hagyd, hogy magától megszáradjon a telefon, de ne tedd ki közvetlen napfénynek
Most nézzük meg az ellenkezőjét is!
Mit ne csinálj, ha vízbe esett a telefonod
Teljesen érthető a pánikszerű reakció, amikor látod a telefonodat vízbe esni még akkor is, ha nem beszélhetünk vízben töltött hosszú percekről. De fontos, hogy megőrizd a hidegvéred ebben a helyzetben is, hogy hatékonyan tudj cselekedni a telefonod megmentéséért.
Ezeket NE csináld:
- Ne indítsd újra
- Ne rázd a telefont! A víz nem fog kijönni belőle, de rázogatással eljuthat olyan helyekre is, amiket eddig nem ért víz és egy beázott telefon kijelző cseréje még mindig olcsóbb, mint új telefont venni
- Ne porszívózd ki a telefonod
- Ne hajszárítózd a készüléket
- Ne tedd a radiátorra, nem fog ott sem gyorsabban kiszáradni.
Mit csinálj, ha vízbe esett a vízálló mobilod
A Rejoy.hu egyik korábban posztolt blogcikkében készítettünk egy listát a vízálló telefonokról.
A legfontosabb dolog, amire emlékezhetsz az, hogy ha a telefonod több, mint 2 éve jelent meg, valószínűleg vízálló. De honnan tudhatok ezt biztosan?
A mobiltelefon-gyártók a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottsághoz (International Electrotechnical Commission, röviden IEC) fordulnak olyan tanúsítványok megszerzése érdekében, amelyekkel valószínűleg te is találkoztál már az okostelefonok műszaki adatainak listáján.
Az IP67 és IP68 tanúsítványokról beszélünk, ahol az IP a behatolás elleni védelem rövidítése, ami azt a védelmet jelenti, amellyel a telefonok folyadékba merítve rendelkeznek.
Valójában azokat a teszteket, amelyek alapján a telefonok megkapják az IP67 vagy IP68 tanúsítványt, csak édesvízben végzik el, soha nem sós vízben (tengerben), klórozott vízben (medencében) vagy bármilyen más folyadékban, amelybe belekerülhet. Bármivel lefröcskölheted a telefonod, például szappanos vízzel, kávéval vagy teával.
Tehát még ha vízálló is a telefonod, az nem jelenti azt, hogy használhatod szelfik készítésére a medencében, vagy nyugodtan önthetsz rá egy csésze kávét.
Kövesd a következő lépéseket abban az esetben, ha a vízálló telefon beázott:
- Kapcsold ki a készüléket - még az okostelefon gyártó Samsung is azon az állásponton van, hogy folyadékkal való érintkezés után azonnal ki kell kapcsolni a készüléket
- Ne használj semmilyen kiegészítőt - még ha bekapcsolva is hagyod a készüléket, ne tedd fel töltőre vagy csatlakoztasd fülhallgatóhoz
- Ha sós vagy klóros vízbe dobtad a telefont, esetleg sörrel, kávéval, teával vagy egyéb dolgokkal fröcskölted le, azonnal öblítsd le sima csapvízzel. A sónak maró hatása van, ami könnyen megtámadhatja a telefonod vízállóságtól függetlenül is
- Ne dugj törülközőt, zsebkendőt, kozmetikai pálcikát vagy más eszközöket a telefon nyílásaiba
- Ne próbáld meg kivenni a SIM-kártyát
- Ne szárítsd hajszárítóval a telefont
- Várd meg, amíg magától, természetes úton kiszárad a telefon. Ilyenkor gyakori, hogy azonnal cselekednél, ami az adataidat illeti, de a beázott telefon adatmentés sem lehetséges ilyenkor.
- Ha úgy érzed, megfelelően kiszáradt a telefon, kapcsold be és nézd meg, hogy működik-e. Indíts egy hívást, nézd meg a telefon reakcióidejét, készíts egy fotót a fő kamerával és a szelfi kamerával is és alaposan figyeld meg, változott-e bármi.
Ha úgy érzed, a vízzel való találkozás bármilyen formában befolyásolja a telefon működését, haladéktalanul vidd a készüléket megfelelő szervizbe.
Tudnivalók arra az esetre, ha a telefonod nem vízálló
Van az előzőnél sötétebb változat is, ami pedig az, hogy a telefonod nem vízálló. Ne ess azonban pánikba, helyette azt javasoljuk nézz utána, hogy más mobilhasználók mit tettek ilyen esetben. Keress rá a YouTube-on a telefonod márkájára és arra, hogy vízálló teszt.
Miért javasoljuk ezt? Mert a vízállósági teszt minden telefon esetében egy drága mulatság. Ezért a gyártók gyakran a tanúsítvány nélkül adják piacra a telefonokat még akkor is, ha a készülékek adott esetben vízállók.
Ez a helyzet a Samsung Note 10 Lite modell esetében is, aminek nincs sem IP67, sem IP68 tanúsítványa, mégis vízálló (saját tapasztalat).
De most vissza ahhoz, hogy mit csinálj, ha a telefonod nem vízálló:
- Kapcsold ki
- Alaposan töröld meg a készüléket anélkül, hogy törölköző, zsebkendő, kozmetikai kendők vagy más dolgok ragadnának a telefon réseibe
- Ne rázd, ne szárítsd, ne rakd radiátorra vagy ventillátor közelébe, hanem hagyd magától kiszáradni
- Ne töltsd és ne csatlakoztass fejhallgatót a készülékhez
- Ideális esetben igyekezz nem használni a készüléket a következő napig, amíg teljesen ki nem szárad
- Ellenőrizd, hogy működik-e a készülék
A “rizs-módszer” - tényleg hatásos?
Szinte lehetetlen, hogy nem hallottál legalább egyszer a híres “rizs-módszerről”, hiszen a szájról szájra terjedés mellett számos honlap is ezt a módszert javasolja a telefonok gyorsabb kiszárításának érdekében.
Igen, ez a módszer valóban hatékony volt néhány évvel ezelőttig, míg a telefonjainkat szét lehetett szedni. A rizs valóban segít felszívni a nedvességet, de manapság, mikor a telefonok egy darabban érkeznek, kevésbé hatékony.
Természetesen kárt nem okozhatsz a módszerrel, de ne várj nagy csodát.
Továbbra is él a garancia, ha vízbe ejtettem a telefonom?
Sajnos a telefon garanciája abban a pillanatban elveszik, ahogy a vízbe ejted. A folyadékokkal való érintkezést nem fedezi a garancia még akkor sem, ha a Rejoy.hu-ról, közvetlenül a gyártótól (Apple, Samsung, Huawei stb.) vagy szolgáltatótól (Vodafone, Telekom, Digi) vásároltad a készüléket.
Egyéb anyagok, amik tönkretehetik a telefonod
Nem csak a vízzel való közvetlen érintkezés teheti tönkre a telefonod, hanem egyéb folyadékok is. Ha előszeretettel viszed magaddal a telefonod a fürdőszobába, gyorsan változtass ezen a szokáson, ha a telefonod nem rendelkezik IP67 vagy IP68 tanúsítvánnyal.
Akár vízcseppek is okozhatnak károsodást, ezért javasoljuk, hogy szerezz be egy vízálló hordozható hangszórót a zuhany alatti karaoke bulikra.
Ha szaunázol, vagy csak relaxálnál a medence partján, az a biztos, ha az öltözőben hagyod a telefonod.
Praktikus tanácsok eláztatás ellen
Mielőtt a probléma megoldásával foglalkoznál, érdemes odafigyelni arra, hogy tudod megelőzni a problémát. Egy vízalatti tok sok kellemetlenségtől megvédhet, de a legnagyobb biztonság érdekében érdemes egy víz és rázkódás álló készüléket beszerezni.
Egyéb tippek és trükkök
Először is, a telefon áramköreinek a károsodása az egyetlen olyan veszély, amely teljesen tönkre teheti a mobilod. De ez nem jelenti azt, hogy ez az egyetlen veszély, hiszen a telefonok ki vannak téve a folyadék hőmérsékletének és természetének is.
A rövidzárlat veszélye a legfontosabb, de elég, ha csak a hangerő vagy a feloldó gombokat érinti a víz és máris használhatatlanná válhat a telefon.
Mindannyian tudjuk, hogy a víz és az elektromosság nem keveredik jól, ezért nem szükséges tesztelni ezt az elméletet a mobiltelefonokon. Ha azonban már későn érkezik a fenti jó tanács és tudod, hogy a beázott telefon javítás nem olcsó, a Rejoy.hu-n a vízbe esett telefont egy felújított, hibátlanul működő okostelefonra cserélheted kiváló áron.